Cage Ring Championship 8 – Fight Card and Schedule

Cage Ring Championship 8: Blaze of Glory takes place this Sunday 10th June 2018 at The Wright Venue in Dublin, Ireland and sees Adam Caffrey take on Paweł Polityło for the Pro Bantamweight title in the main MMA bout of the night.

Doors open at 4:30pm and the first fight is due to start at 5pm.

Here is the full fight card as it stands:

Main Card:

22) Pro K-1 Title 78kg Damian Kusz (Muay Thai Macroom) vs Damian Darker (Elite Martial Arts)
21) Pro K-1 HW Title Cian ‘Kong” Erraught (SBG Ballina) vs Kajetan Shoma (Chokdee Martial Arts Academy U.K)
20) Full Thai A class 70kg Title Patrick Maughan (Force) vs Scotty John (Origins Muaythai Dublin)
19) Full Thai A class 72kg Tomas Marcisauskas (Skuse Team MuayThai) Vs Mariusz Brozda (Fantom Team Dublin)
18) Pro MMA Bantamweight Title Adam Caffrey (RFA) Vs Paweł Polityło (Fantom Team)
17) A/M MMA Super Bantamweight Title Shane Mullen (SBG Tallaght) Vs Richie Stack (Spirit MMA)
16) A/M MMA LHW Title Karl Riordan (SBG Charlestown) Vs Liam Hughes (Husaria Naas)

15 Pro K-1 67kg John Fetherston (KKC Cabra) Vs Vlad Morariu (Fantom Team Dublin)
14) A/M K-1 60kg Title Padraic Cuskelly (Motonari Team) Vs Aaron Clarke (Naas Kickboxing)
13) A/M K-1 78kg Title Fábio Chuairi (KKC Cabra) Vs Andreeas Binder (Shaolin MMA Galway)
12) A/M K-1 75kg Title Killian Quinn (Motonari Team) Vs David Ola (Compound Martial Arts)
11Pro K-1 60kg Alan McCormack (Relentless Muay Thai/K1) vs Eugen Tanjila (Fantom Team Dublin)

Main Card starts at 7:30pm – finishes at 11pm

10) A/M MMA Weltherweight Micheàl Prendergast (Spirit MMA) vs Dawid Wisnios (Fantom Team Dublin)
9) A/M MMA Lightweight Sean McConnell (SBG Charlestown) vs Carl Byrne (Spartan)
8) A/M MMA Lightweight Graham Sheehan (Team Ryano Dublin) Vs Andrea Chala (SBG 24)
7) A/M MMA Bantamweight Eoghan chelmiah  (Team Ryano Kilkenny) vs Darren Kirwan  (Shaolin MMA Galway)
6) A/M MMA Weltherweight Nate Enright (SBG 24) Vs Eion Kelly  (Fantom Team Dublin) – BRAKUJE !!
5) A/M MMA Featherweight Dave Phelan (Team Ryano Waterford) vs Colm Mc Giolla Mhir (SBG Charlestown)
4) A/M MMA Catchweight 72kg Nathan Brennan (Team Ryano Dublin) vs Ross Cummins (SBG 24)
3) A/M K-1 74kg Ernest K Ashman (SBG Ballina) vs Adam Shelley (SBG Swords)
2) A/M K-1 78kg Robert Barrett (Compound Martial Arts) Vs Padraig Bracken (Motonari Team)
1) A/M K-1 73kg Dawid Karczewski (Portlaoise Combat Academy) Vs  Evan McCann (Elite Martial Atrs)

Prelims fight card starts at 5PM

Owner/Editor of SevereMMA.com. Writer, Podcaster, Producer of 'Notorious: Conor McGregor' film, 'Conor McGregor: Notorious' TV series, 'Ten Thousand Hours', 'The Fighting Irish' and more documentary films.